باسلوق

باسلوق نوعی شیرینی خوشمزه و سوغات محلی اراک و روستای هزاوه است. برای تهیه این شیرینی از دوشاب (شیره انگور)، نشاسته، مغز بادام، مغز گردو یا مغز هسته شیرین زردآلو و ادویه استفاده می‌شود.

باسلوق را در روستای هزاوه معمولاً اواسط آذرماه تهیه می‌کنند تا در حدود عید نوروز آماده مصرف شود. فرایند آماده کردن باسلوق که حدود سه ماه به طول می‌انجامد اجمالاً بدین شرح است:
مغز بادام، مغز گردو یا هسته زردآلو را پوست کنده، سپس در نخ‌های مخصوصی می‌چینند و آویزان می‌کنند تا خشک شوند. دوشاب یا همان شیره انگور را تا جایی که یک سوم از آن تبخیر شود می‌جوشانند و با نشاسته مخلوطش می‌کنند سپس نخ‌های مذکور را داخل این مخلوط فرو می‌کنند و دوباره آویزان می‌کنند پس از حدود نیم ساعت نخ‌ها را پایین آورده دوباره به آن مخلوط آغشته می‌کنند مجدداً نخ‌ها را آویزان می‌کنند تا حدود یک ماه بماند. پس از یک ماه باسلوق‌ها را پایین آورده در جعبه‌های چوبی می‌چینند و جعبه‌ها را در محل نرم و مرطوبی قرار می‌دهند تا شکرک بیاورد و آماده استفاده شود.

منبع: fa.wikipedia.org - گفتگو با مردم روستا

حالت نمایش:
باسلوق با مغز گردو و شیره انگور 400 گرم
نمایش سریع

باسلوق با مغز گردو و شیره انگور 400 گرم

73,575تومان

باسلوق نوعی شیرینی خوشمزه و سوغات محلی اراک و روستای هزاوه است. برای تهیه این شیرینی از دوشاب (شیره انگور)، نشاسته، مغز بادام، مغز گردو یا مغز هسته شیرین زردآلو و ادویه استفاده می‌شود.باسلوق را در روستای هزاوه معمولاً اواسط آذرماه تهیه می‌کنند تا در حدود عید نوروز آماده مصرف شود. فرایند آماده کردن باسلوق که ح..

باسلوق هزاوه
نمایش سریع

باسلوق هزاوه

53,410تومان

باسلوق نوعی شیرینی خوشمزه و سوغات محلی اراک و روستای هزاوه است. برای تهیه این شیرینی از دوشاب (شیره انگور)، نشاسته، مغز بادام، مغز گردو یا مغز هسته شیرین زردآلو و ادویه استفاده می‌شود.باسلوق را در روستای هزاوه معمولاً اواسط آذرماه تهیه می‌کنند تا در حدود عید نوروز آماده مصرف شود. فرایند آماده کردن باسلوق که حدود سه ماه به طول می‌انجامد اجمالاً بد..

نمایش 1 تا 2 از 2 (1 صفحه)